- Центр Дністрянського /
- Публікації /
- Межі повноважень РНБО України та критерії правомірності її рішень
Межі повноважень РНБО України та критерії правомірності її рішень
Один із напрямів роботи Центру Дністрянського – правові аналітичні дослідження проблемних для суспільства питань. Ми намагаємося не просто вказати на проблему, а й надати механізми для її вирішення.
Перша аналітика Центру стосується РНБО та меж її повноважень. Авторка доповіді – Олена Бориславська, д.ю.н., доцентка, професорка кафедри конституційного права Львівського національного університету імені І. Франка.
Чому ми обрали для дослідження тему РНБО?
28 травня 2019 року був виданий перший Указ Президента Володимира Зеленського, що стосувався Ради національної безпеки та оборони України (далі – РНБО). Відтоді активність глави держави у цій сфері, як і самої РНБО, постійно наростали, досягнувши неочікувано значних масштабів уже навесні 2021 року. Упродовж двох років (на кінець липня 2021 року) Президент Володимир Зеленський загалом видав 109 указів у сфері діяльності РНБО, більшість із яких стосувалася введення в дію рішень РНБО. Проте така активність вимірюється не тільки кількісними, але й, так би мовити, «якісними» (змістовими) показниками. Йдеться про ті рішення, які викликали особливий резонанс у суспільстві й в експертному правничому середовищі (зокрема, щодо накладення персональних санкцій на фізичних та юридичних осіб) і поставили на порядок денний досить серйозну проблему, пов’язану з межами компетенції цього органу.
Окрім безпосереднього впливу на права, свободи та інтереси окремих осіб, рішення та загалом діяльність РНБО також позначається на балансі в системі поділу державної влади, адже за посередництвом цього органу глава держави може і суттєво посилити свої позиції в цій системі, і взяти на себе владу поза межами його конституційних повноважень. Така ситуація вимагає від громадянського суспільства та його інституцій пильної уваги й цілеспрямованого контролю за діяльністю РНБО.
Чим може бути корисна для Вас ця доповідь?
Ця аналітична доповідь окреслює межі повноважень РНБО України, зважаючи на конституційну природу цього органу та його юридичний статус. Вона покликана надати представникам громадянського суспільства стислу інформацію, яку можна використати, аналізуючи правомірність рішень РНБО України, а також здійснюючи громадський контроль за функціонуванням цього органу.
Окремі рішення РНБО, прийняті під час так званої боротьби із «загрозами економічній безпеці», свідчать про вихід цього органу за межі його повноважень; така діяльність не відповідає функціональному призначенню РНБО; за таких умов не тільки порушуються права та свободи людини, але й відбувається перекіс у системі поділу державної влади: суттєво, невиправдано посилюються позиції Президента, підмінюється діяльність органів досудового розслідування та правосуддя.
Де прочитати аналітику?
Прочитати та завантажити аналітичну доповідь Олени Бориславської «Межі повноважень РНБО України та критерії правомірності її рішень» можна за посиланням.