- Центр Дністрянського /
- Публікації /
- Рішення у справі “Халкбанк проти Сполучених штатів” та його вплив на Україну: коментар Глена Келлі, адвоката зі США
Рішення у справі “Халкбанк проти Сполучених штатів” та його вплив на Україну: коментар Глена Келлі, адвоката зі США
19 квітня Верховний Суд США виніс рішення у справі «Халкбанк проти Сполучених Штатів» (Turkiye Halk Bankasi A. S., Aka Halkbank V. United States). У цьому рішенні Суд розглянув питання застосовності суверенних імунітетів згідно із Федеральним законом про суверенні імунітети 1976 року (Federal Sovereign immunity Act, надалі - FSIA) до комерційного банку, мажоритарна частка у якому належить державному Фонду багатства Туреччини (Turkish Wealth Fund).
Ми аналізували це рішення у матеріалі Івана Городиського, а також для центру Дністрянського його додатково прокоментував американський правник Глен Келлі.
Це цікаве рішення Верховного суду США, яке роз’яснює деякі важливі питання щодо обсягу імунітету у певних судових процесах у США щодо інших держав («іноземних суверенів»). У ньому, серед іншого, роз’яснюється, що загальний імунітет до цивільного судочинства не поширюється на кримінальне провадження та переслідування.
Я не вважаю, що це рішення прямо допоможе майбутнім зусиллям подолати суверенний імунітет щодо російських валютних резервів чи інших російських державних активів, які можуть перебувати в США. Однак воно може бути опосередковано корисним, оскільки, на мою думку, воно розв’язує деякі потенційні аргументи, які Росія може висунути, якщо шлях до арешту таких активів відбуватиметься у рамках певним кримінально-правових процедур у США.
Я продовжую вірити, що основним шляхом до конфіскації та відправлення в Україну російських суверенних активів буде чинна законодавча база, яка існує для держав-спонсорів тероризму, в тому разі, якщо Росія буде названа державою-спонсором, або альтернативно Конгресом США буде прийнято схоже законодавство.
Ідея використання кримінальних проваджень для того, щоб зробити кошти та інші активи сторін, які потрапили під санкції, доступними для відшкодування Україні, звичайно, актуальна ще в одному сенсі. Як відомо, нещодавно прийнятий закон у США дозволяє Міністерству юстиції США передавати Україні активи, конфісковані у російських компаній і осіб, які перебувають під санкціями, якщо їх визнають винними в кримінальних порушеннях законів про санкції США. І Міністерство юстиції США виступає за те, щоб Конгрес розширив ці повноваження щодо конфіскації, щоб охопити, наприклад, кримінальні обвинувачення підсанкційних осіб, що стосуються ширшого спектру законодавства США – не лише того, за яке було накладено санкції, але й, наприклад, порушень у сфері експортного контролю, боротьби з відмиванням грошей, корупції тощо.
Автор – Глен Н. Келлі, адвокат, партнер юридичної фірми Jacobson Burton Kelley PLLC (Бостон, США), член Цільової групи з України Асоціації адвокатів штату Нью Йорк (Ukraine Task Force of the New York State Bar Association
Матеріал підготовано за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у рамках проєкту "#Compensation4UA/Відшкодування воєнних збитків для України. Фаза ІІ: забезпечення ефективності механізмів національному і міжнародному рівні".